fb
Producenci

Laptop nowy czy używany?

Laptop nowy czy używany?

Na co powinniśmy się zdecydować, kupując laptop - na kosztowny, lecz nowy i objęty gwarancją komputer prosto ze sklepu, czy używany, ale za to tańszy sprzęt? Przeczytaj nasz artykuł, by łatwiej podjąć decyzję!

 

Jaki kupić laptop - nowy czy z drugiej ręki?

Rozważając kupno używanego sprzętu, musimy wziąć pod uwagę więcej czynników niż przy zakupie nowego - przede wszystkim powinniśmy liczyć się z tym, że interesujący nas komputer najczęściej ma już kilka lat. Nie wiemy, jak był traktowany przez poprzednich użytkowników, a niekiedy nie mamy nawet pewności, czy należał do osoby prywatnej, czy np. pełnił funkcję sprzętu wystawowego w sklepie z elektroniką. Wszystko to sprawia, że nie możemy przewidzieć, czy nasz laptop lub notebook nie ulegnie nieoczekiwanej awarii lub czy ze względu na osłabiony w wyniku niewłaściwego użytkowania dysk nie spowoduje utraty danych. Nie mamy też gwarancji wytrzymałości baterii - w zależności od wieku lub zużycia laptopa możemy otrzymać taką, która zasili urządzenie np. na półtorej godziny czy nawet na kilkanaście minut, co może okazać się problematyczne np. w podróży lub w przypadku, gdy nasza praca z urządzeniem wywołuje konieczność częstego przemieszczania się (np. z biura do sali konferencyjnej lub pomiędzy kilkoma stanowiskami pracy). Konieczność nieustannego odłączania i podłączania na nowo zasilacza spowolni nas i wpłynie na pogorszenie naszego nastroju.

Skoro mowa o awariach, warto poruszyć związany z nimi temat napraw i gwarancji. Ponieważ gwarancja producenta obowiązuje przez określony czas, dla używanego laptopa termin jej wygaśnięcia może być znacznie bliższy lub nawet mógł już dawno upłynąć. Oznacza to, że być może wszelkie naprawy będziemy musieli wykonać na własny koszt w prywatnych serwisach.

Wnioski nasuwają się same - znacznie bezpieczniejszym wyborem będzie zakup nowego sprzętu. Oprócz długo działających baterii, aktualnych gwarancji i braku stopnia zużycia nowe komputery mają jeszcze jedną podstawową zaletę: zazwyczaj są znacznie lżejsze i mniej masywne, niż starsze modele dostępne z drugiej ręki. To zaś - podobnie jak wytrzymały akumulator - umożliwia nam bezproblemowe przenoszenie urządzenia w razie potrzeby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl